RUM Class Listing

For detailed class descriptions, please see the site booklet when you arrive to the event
College of Apparel Arts Class Schedule

Table NumberClass BeginsClass EndsRUM Class #Core CurriculumClass TitleInstructorTypeClass Size LimitClass FeeNotes
19:00 AM10:00 AMNEarly Lithuanian clothing
Wuennemon die Naehrin
Lecture
NoneNone
110:00 AM11:00 AMNBeoseon: Patterning Korean Socks
Stella di Silvestri
Make and TakeNone
$5
112:30 PM2:30 PMNDecorating your Garb Without Breaking the Bank
Heahburh aet Niwecastel
Lecture and Hands on
None
None
29:00 AM11:00 AMNPatterning Persian Coats
Yasamin al-Hadiyya
Lecture and Make and Take
None
None
510:00 AM11:00 AMNIntroduction to 10c Womens Finnish garb
Lorissa du Griffin
Lecture
None
None
Projector 19:00 AM10:00 AMNUsing a Basic Sleeve Block to Pattern Crazy Late-Period Sleeves
Caterucia Bice da Ghiacceto
Lecture
None
None
Projector 39:00 AM10:00 AMNPeriod hair for women
Lorissa du Griffin
Lecture
None
None

College of Culinary Sciences Class Schedule
Table NumberClass BeginsClass EndsRUM Class #Core CurriculumClass TitleInstructorTypeClass Size LimitClass FeeNotes
212:30 PM1:30 PMNRedacting Period Beer Recipes
William Brewer
Lecture
NoneNone
21:30 PM2:30 PMNFeastcratting Logistics
Andriet di Pisan
Lecture
None
None
22:30 PM3:30 PMNFeast Hacks
Dugal & Ailleagan
Lecture
None
None
23:30 PM4:30 PMNSweet Treats
Lote Winterborn
Lecture and Tasting
None
None
39:00 AM11:00 AMNDepth of Flavor
Xanthe Yfantes
Demo
None
None
312:30 PM1:30 PMNQan Jerky
Ailleagan
Lecture
None
None
FC GYM Left10:00 AM11:00 AMNSami Pine Flatbread
Nikoslav Mikolaevich
Demo
None
None
Projector 110:00 AM11:00 AMNFeastcratting 101
Mariana Cristina Tirado
Lecture
None
None

College of Extra European Studies Class Schedule
Table NumberClass BeginsClass EndsRUM Class #Core CurriculumClass TitleInstructorTypeClass Size LimitClass FeeNotes
31:30 PM2:30 PMNTang Textile Treatments
Ouyang Yingzhao
Lecture
None
None
Projector 112:30 PM2:30 PMNMen's and Women's Mughal Costume
Mewadi Margavati Bai
Lecture
None
None

College of Heraldic Arts Class Schedule
Table NumberClass BeginsClass EndsRUM Class #Core CurriculumClass TitleInstructorTypeClass Size LimitClass FeeNotes 
32:30 PM3:30 PMSCI-3100YName Research
Adelaide Colette de Monferrer
Lecture
None
None
33:30 PM4:30 PMNCourt Heraldry 101
Sara al-Garnatiyya/Mathias Blackett
Lecture
None
None
412:30 PM1:30 PMSCA-3218NBasic American Sign Language
Caoilfionn inghean Caomhánach
Lecture
None
None
62:30 PM3:30 PMYThe Herald Inviolate
Alexander Ravenscroft
Lecture
None
None
Outdoor Class12:30 PM2:30 PMNIntroduction to types and methods of reverse painted glass with a section on use with heraldry
Amelia van Hemessen
Lecture with Make and Take
None
$5
Projector 12:30 PM3:30 PMNMiddle Eastern Illumination
Rhonwen Alyna Nic an Chrosain
Lecture
None
None
Projector 13:30 PM4:30 PMNBasic Blazon and Armory Conflict Checks
Ulrich Eisenhand
Lecture
None
None

College of Military and Combat Studies Class Schedule
Table NumberClass BeginsClass EndsRUM Class #Core CurriculumClass TitleInstructorTypeClass Size LimitClass FeeNotes 
410:00 AM11:00 AMNSpring Steel in Armor, Making More Period Armor that Performs Better than Sport Armor
Wulfstan Thorhallsson
Lecture
None
None
512:30 PM2:30 PMNSingle and Double Elimination Lists
Juliane de Vivonne
Lecture and "Tournament"
None
None
79:00 AM11:00 AMNGreek and Roman Artillery
Frank d'Avilia
Lecture
None
None
73:30 PM4:30 PMNThe $5 Longbow
Kurt Bogner
Lecture
None
None
FC Gym Left12:30 PM1:30 PMNHow to watch a rapier fight
Ximon Martillo de Cordoba
Demo
None
None
FC Gym Right9:00 AM10:00 AMNBasic Dagger Parries
Ysabel de Saincte Croix
Demo
None
None
FC Gym Right10:00 AM11:00 AMNMair's Sickle plates
Ysabel de Saincte Croix and Jean-Azriel du Corbier
Demo
None
None
FC Gym Right12:30 PM1:30 PMNFeints According to Giganti
Jean-Azriel du Corbier
Demo
None
None
FC Gym Right1:30 PM2:30 PMNIntro to Dussack
Nikolaus Hildebrand
Demo
None
None
FC Gym Right2:30 PM3:30 PMNPhysics of Italian Rapier: Tempo, Measure, Lines, and Leverage
Jean-Azriel du Corbier
Hands On
None
None

College of Omnes Creature Class Schedule
Table NumberClass BeginsClass EndsRUM Class #Core CurriculumClass TitleInstructorTypeClass Size LimitClass FeeNotes 
49:00 AM10:00 AMNArchaeological horse finds from the Middle Ages
Azenari Basandere
Lecture
None
None
Projector 210:00 AM11:00 AMNSteps to Hosting a Successful Equestrian Event
Serena Amansadora
Lecture
None
None
Projector 212:30 PM1:30 PMNHorse Care 101
Eachna ni Clonmakate
Lecture
None
None

College of Performing Arts Class Schedule
Table NumberClass BeginsClass EndsRUM Class #Core CurriculumClass TitleInstructorTypeClass Size LimitClass FeeNotes 
41:30 PM2:30 PMSCI-3122
NMiddle English Nicknames Workshop
Wenyeva atte grene
Lecture
None
$1
42:30 PM3:30 PMNBreaking Your Leg & Not Your Heart: Getting into Poems, Monologues & Tales
Weylyn de Fabor
Lecture
None
None
71:30 PM2:30 PMNIntro to Period Music
Kevin Eriol
Lecture
None
None
Outdoor Dance9:00 AM10:00 AMNIntroduction to English Country Dance
Rebecca Whieldon Pyke
Participatory
None
None
Outdoor Dance10:00 AM11:00 AMN16th C Italian Dance
Runolfr Ulfsson
Participatory
None
None
College of Practical Arts Class Schedule
Table NumberClass BeginsClass EndsRUM Class #Core CurriculumClass TitleInstructorTypeClass Size LimitClass FeeNotes 
12:30 PM4:30 PMNBasic Hair Braiding
Katja the Forthright
None
None
43:30 PM4:30 PMNHistorical Research Methods
Baptiste le Clerc
None
None
59:00 AM10:00 AMNProtocol and Precedence
Alexander Ravenscroft
None
None
52:30 PM3:30 PMNAutocratting 101
Cairistiona bhan
None
None
53:30 PM4:30 PMCMA 3100
YResearch and Documentation
Zhelana Vovkivna
None
None
69:00 AM10:00 AMNMichael's to Marvelous....How to Buy Beads for that Fabulous Norse Festoon
Thea Northernridge
None
None
63:30 PM4:30 PMNNaalbinding:. Not just for Vikings
Muirghein inghean Rioghain
None
$3 for color handout
72:30 PM3:30 PMNFAQ: SCA Policies, Procedures & You
Celestine de Chatham & Ulrich von Brandonburg
None
None
Outdoor Class9:00 AM11:00 AMNPysanky Egg Dying
Castlellana de luna and aetheria maratima
10$5
Outdoor Class3:30 PM4:30 PMNPeriod woodworking with modern tools
Seumas last of Gyver
None
None
Outdoor Tarmac9:00 AM10:00 AMNCare and Feeding of Campfires
Bjorn the Hunter
None
None
Projector 2
9:00 AM10:00 AMNAdvanced Online Resources for the Independent Researcher
Alisandre de la Chapelle
None
None
Projector 2
1:30 PM2:30 PMNPayPal
Cecily du Chinon & Caterina Angelica Galilei
None
None
Projector 2
2:30 PM3:30 PMNElizabeth: A Love Story and a Poem
Cynthia du Pont
None
None
Projector 3
10:00 AM11:00 AMNConstructing a Tudor-Inspired Side Table After the Mary Rose
William McNaughtong
None
None
Projector 3
12:30 PM2:30 PMNWriting Research Papers
Sibella Denton
None
$5
Projector 3
3:30 PM4:30 PMNIntroduction to Blackwork
Ysabel de Saincte Croix
None
None
College of Science and Technology Class Schedule
Table NumberClass BeginsClass EndsRUM Class #Core CurriculumClass TitleInstructorTypeClass Size LimitClass FeeNotes
610:00 AM11:00 AMNDrawing Shield Shapes Using Ancient Geometry Constructions
Benjamin de Hatfield
Demo
None
None
612:30 PM1:30 PMNAncient and Medieval Mathematics
Osric se breowere
Lecture
None
None
61:30 PM2:30 PMNCunning swan-steed: the viking longship and its innovations
Rørik Mac Lugdach
Lecture
None
None
Outdoor Class2:30 PM3:30 PMNMaking Roman Concrete
Korinna Osperygeneia
Hands On
None
$5
Projector 32:30 PM3:30 PMNThe Art and Science of Firing Pottery
Kerstyn Garteierin
Lecture
None
None
College of Scribal Arts Class Schedule
Table NumberClass BeginsClass EndsRUM Class #Core CurriculumClass TitleInstructorTypeClass Size LimitClass FeeNotes
Scriptorium12:30 PM1:30 PMNScribal Wordsmithing 101
Thomas Paumer
Lecture
None
None
Scriptorium1:30 PM3:30 PMSTA-4000YBeginning Calligraphy
Mara Palmer
Lecture and Hands on
None
None
The first 45 minutes will be lecture, followed by practice with learning to use a dip pen.